Antidotes

DEFEROXAMINE

دفروکسامین

DEFEROXAMINE

موارد مصرف: دفروکسامین یک عامل شلات ‎کننده فعال است که به عنوان داروی کمکی در درمان مسمومیت با آهن و همچنین برای تسریع دفع آهن مصرف می شود. دفروکسامین برای کنترل تجمع آلومینیوم در استخوان در مبتلایان به نارسایی کلیه و در درمان مسمومیت‎ های عصبی و یا ناهنجاری‎ های استخوانی در بیماران تحت دیالیز نیز تجویز می شود.

موارد منع مصرف: این دارو در بیماری‎‎ های شدید کلیوی یا بی ‎ادراری و در هموکروماتوز اولیه و در کودکان با سن کمتر از ۳ سال نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- احتمال بروز اختلال بینایی مثل آب مروارید و تاری دید و نیز اختلال شنوایی شامل وزوز گوش و کاهش شنوایی در بیمارانی که تحت درمان بلند مدت با دفروکسامین هستند، وجود دارد. سالمندان به این عوارض حساس تر هستند. با قطع مصرف دارو این عوارض برطرف می شوند.
۲- به دلیل ایجاد اختلال در رشد کودکان، در مدت مصرف این دارو هر ۳ ماه یکبار وزن و قد بیماران کنترل شود.
۳- این دارو باید همراه با ویتامین C (یک ماه پس از شروع درمان و تنظیم شدن مقدار دارو) استفاده گردد. اما در بیماران دارای نارسایی قلبی نباید ویتامین C مصرف شود، مگر یک ماه پس از شروع درمان و تنظیم شدن مقدار مصرف دارو. در هر حال نباید میزان مصرف ویتامین C از mg/day 200 در بزرگسالان، mg/day 100 در خردسالان و mg/day 50 در کودکان زیر ۱۰ سال (در مقادیر منقسم) تجاوز کند.
۴- راه تجویز وریدی باید فقط در بیماران مبتلا به کلاپس قلبی-عروقی مورد استفاده قرار گیرد و در اولین فرصت تجویز دارو به صورت داخل عضلانی ادامه یابد.

عوارض جانبی: در محل تزریق گاهی خارش، درد و سفتی ایجاد می گردد. در درمان درازمدت ممکن است واکنش های آلرژیک شامل تورم روی پوست، خارش عمومی بدن، بثورات جلدی و واکنش های حساسیتی رخ دهد. گرفتگی عضلانی، اختلال در رشد و تغییر شکل استخوانی، اختلال بینایی و شنوایی، تنفسی، کلیوی، سرگیجه و تشنج نیز مشاهده شده اند.

تــــداخل های دارویــی: تجویـــز همزمــان با ویتامین  C باعث افزایش توانایی این دارو در دفع آهن می گردد، اگرچه احتمال سمیت آهن نیز افزایش می‎ یابد.

مقدار مصرف
بزرگسالان: در مسمومیت با آهن، ابتدا مقدار ۱ گرم و سپس هر چهار ساعت ۵۰۰میلی گرم (تا دوبار) به صورت عضلانی تزریق می شود. در صورت لزوم تجویز دارو به میزان ۵۰۰میلی گرم هر ۱۲-۴ ساعت تا حداکثر g/day  ۶ قابل تکرار است. برای تجویز زیرجلدی مقدار ۲-۱ گرم طی مدت ۲۴-۸ ساعت توسط یک پمپ سیار تزریق می گردد. مقــدار مصـــرف دارو از mg/kg  ۲۰ شــروع و به mg/kg 60 یا مقدار تام ۳ گرم در ۱۰میلی لیتر آب مقطر استریل افزایش می‎یابد که طی ۱۰ ساعت در بافت زیرجلد انفوزیون می شود. در مسمومیت مزمن mg/kg/ day 20-50 از دارو طی مدت ۸ ساعت به صورت زیرجلدی تزریق می گردد. مقدار مصرف معمول داخل عضلانی بزرگسالان و کودکان g/ day  ۰/۵-۱است. در صورت انتقال خون به بیمار لازم است یک مقدار ۲ گرم دارو همراه با هر واحد خون تزریقی به صورت انفوزیون آهسته داخل وریدی با حداکثر سرعت mg/kg/h  ۱۵ تجویز گردد.

کودکان: در مسمومیت حاد با آهن مقدار mg/ kg/day 50 هر ۶ ساعت و تازمانی که رنگ ادرار تغییر نیافته است، به صورت داخل عضلانی تجویز می گردد. سلامت و کارایی دارو در کودکان با سن کمتر از ۳ سال ثابت نشده است.

اشکال دارویی

Injection: ۵۰۰mg, 2g

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا