Antidotes

CHARCOAL ACTIVATED

زغال فعال

CHARCOAL ACTIVATED

موارد مصرف: زغال فعال برای درمان غیراختصاصی اورژانس در مسمومیت ناشی از دارو ها و مواد شیمیایی مصرف می شود و جذب گوارشی آنها را کاهش می دهد. این دارو در مسمومیت با سیانور، کاملاً بی ‎اثر و در مسمومیت با اسید های معدنی، باز های سوزاننده، اتانول، متانول و املاح آهن، اسیدبوریک، و مواد پاک‎ کننده نسبتاً بی ‎اثر است. این دارو برای درمان اسهال، سوء هاضمه و کمک به جذب گازهای روده ای مولد نفخ، نیز مصرف می شود.

هشدارها
۱- مصرف دارو ممکن است موجب بروز تهوع و استفراغ گردد. این مسئله ممکن است در موارد بلع مواد سوزاننده یا هیدروکربن های فرار خطرناک باشد.
۲- با مصرف این دارو در بیماران خواب آلوده یا در حالت اغما خطر آسپیراسیون وجود دارد.
۳- از این دارو نباید برای درمان مسمومیت با مشتقات نفت، مواد سوزاننده، الکل ها، مالاتیون و املاح فلزی مثل آهن و لیتیوم استفاده کرد.

تداخل های‎ دارویی: زغال فعال ممکن است جذب استیل سیستئین خوراکی و شربت ایپکا را کاهش دهد. لذا در مواردی که مصرف هر دو دارو لازم است، توصیه می شود که زغال پس از ایجاد استفراغ تجویز گردد. مصرف توام زغال با شیر یا شربت ظرفیت جذب مواد توسط آن را کاهش می ‎یابد.

نکات قابل توصیه
۱- دارو باید در ظروف در بسته نگهداری شود.
۲- اگر قبلاً به مسموم شربت ایپکا داده شده است، بعد از بروز استفراغ، باید از این دارو استفاده شود.
۳- استفاده بلند مدت این دارو به عنوان ضدنفخ توصیه نمی گردد.
۴- این دارو رنگ مدفوع را سیاه می کند، اگرچه این مسئله از نظر درمانی اهمیت ندارد.
۵- از مصرف همزمان این دارو با سایر دارو ها باید خودداری شود.

مقدار مصرف
بزرگســـــــــالان: در مسمومیت حــــاد مقــدار ۱۰۰- ۵۰ گـــرم (g/kg 1-2) به صورت سوسپانسیون در آب مصرف می شود. در صورت لزوم مقدار مصرف هر ۶-۴ ساعت یکبار تکرار می شود. در درمان اسهال، مقدار ۵۰۰میلی گرم مصرف می شود که در صورت نیاز، هر ۳۰ دقیقه تا یک ساعت تکرار می شود، حداکثر مقدار مصرف در این موارد g/ day 4  است. به عنوان ضدنفخ، مقدار ۴-۱ گرم از دارو سه بار در روز بعد از غذا مصرف می شود.
کودکان: در مسمومیت حاد مقدار ۵۰-۲۵ گرم به صورت سوسپانسیون در آب مصرف می شود. در صورت لزوم مقدار مصرف هر ۶-۴ ساعت یکبار تکرار می شود.

اشکال دارویی

Tablet: ۲۵۰mg
Suspension: ۳۰ g/240ml
Powder: ۵۰ g

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا