الف تا ی بیماری هاف

فشار خون بالا (Hypertension)

تعریف
در ابتدا باید بدانید که این امکان وجود دارد که فرد بدون داشتن هیچ علائمی سال های سال مبتلا به فشار خون بالا (هیپرتانسیون) باشد. فشار خون بالایِ کنترل نشده، خطر ابتلا به بیماری های جدی مانندسکته  وحمله قلبی را افزایش می دهد. فشار خون با میزان خونی که توسط قلب پمپ می شود و مقدار مقاومت ایجاد شده در برابر جریانخون   توسط شریان ها  تعریف می شود. هرچه میزان خون بیشتری توسط قلب پمپ شود و هرچه شریانها باریک تر و تنگ تر باشند فشار خون بالاتر خواهد بود.

معمولاً فشارخون بالا بعد از سال های طولانی زندگی ایجاد می شود و در نهایت تقریباً همه به آن مبتلا خواهند شد. خوشبختانه فشار خون بالا را می توان به آسانی تشخیص داد و بعد ازاین که فرد متوجه شد دچار فشارخون بالا است می تواند با پزشک خود در جهت کنترل آن همکاری کند.
گرچه همه افراد برای زنده ماندن نیاز به فشار خون دارند به اصطلاح به فشار خون بالا، فشار خون گفته می شود.


علائم

بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا حتی زمانی که فشار سنج، میزان خطرناکی را نشان می دهد، هیچ نوع علائم و یا نشانه ای از این بیماری ندارند. گرچه تعداد کمی از افراد مبتلا  دچارسردرد،سرگیجه  و یا مقدار کمیخون دماغ می شوند ولیکن این علائم تا زمانی که فشار خون بالابه سطح پیشرفته و یا حتی تهدید کننده نرسد، ظاهر نمی شوند


علل

دو نوع فشار خون بالا وجود دارد:

 • فشار خون اولیه: در ۹۰ تا ۹۵ درصد از بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا، علت مشخصی وجود ندارد. این نوع فشار خون را فشار خون اولیه می نامند که به صورت تدریجی بعد از چندین سال به وجود می آید.
 • فشار خون ثانویه : ۵ تا ۱۰ درصد بقیه ی موارد فشار خون بالا تحت شرایط و علل زیر ایجاد میگردند. این نوع از فشار خون بالا را فشار خون ثانویه می نامند که ناگهانی ایجاد میشود و نسبت به نوع اولیه، فشار خون شدیدتری را سبب می شود. شرایط گوناگون و مصرف داروهای مختلف می توانند منتهی به فشار خون بالا شوند که عبارت هستند از:
  •  مشکلات کلیوی
  •  تومورغده فوق کلیه
  •  نقص مادرزادی قلب
  •  داروهای خاصی مانند داروهای جلوگیری از بارداری، داروهای ضد احتقان، داروهای مُسکنی که به صورت آزاد فروخته میشوند و برخی داروهای تجویزی دیگر.
  •  داروهای غیر قانونی مانن دکوکایین و آمفتامین

عوامل خطر

فاکتورهای خطربسیار زیادی برای فشار خون بالا وجود دارد.
برخی از آن هارا شما نمی توانید کنترل کنید. فاکتورهای خطر این بیماری عبارت هستند از:

 •  سن:خطر فشار خون بالا با افزایش سن ارتباط مستقیم دارد. در اوایل سن میانسالی فشار خون بالا در مردان معمول است. در زنان نیز این بیماری بعد ازیائسگیمعمول می شود.
 •  نژاد :فشار خون بالا در سیاهپوستان رایج تر است و در آن ها در سنین پایین تری از سفید پوستان گسترش می یابد. عوارض جدی فشار خون بالا نیز مانند سکته و حمله قلبی در سیاه پوستان معمول تر است.
 •  سابقه خانوادگی: فشار خون بالا بیشتردر اعضاء یک خانواده و به صورت خانوادگی نمایان می شود.

دیگر عوامل خطرفشار خون بالا که قابل کنترل هستند، عبارتند از:

 •  چاقی یا اضافه وزن: هرچه شما بیشتردچاراضافه وزن باشید، به خون بیشتری برای رساندن اکسیژن و مواد مغذی به بافت های بدن تان نیاز دارید و هنگامی که حجم خون گردشی دررگ های شما افزایش می یابد فشار وارده بر دیواره های عروقی نیز افزایش می یابد.
 • عدم تحرک: افرادی که تحرک ندارندضربان قلب  بیشتری دارند. هرچه ضربان قلب بیشتر باشد یعنی در هرانقباض، قلب سخت تر کار می کند و فشار قوی تر بر شریان ها اعمال می شود. کمبود فعالیت بدنی خطرچاقی واضافه وزن را نیز افزایش می دهد.
 •  استعمال دخانیات: نه تنها استعمال دخانیات بلافاصله پس از مصرف به صورت موقتی فشار خون را بالامی برد بلکه مواد شیمیایی موجود در دخانیات به  سطوح دیواره شریانی آسیب وارد میکنند و منجر به باریک شدن شریان ها و افزایش فشار خون می شوند.
 •  نمک(سدیم) فراوان در غذاها: مصرف زیاد سدیم باعث نگه داری مایعات در بدن می شود که منجر به افزایش فشار خون می گردد.
 •  پتاسیم کم در غذاها: پتاسیم به حفظ تعادل سدیم در سلول های بدن کمک می کند. چنان چه پتاسیم کافی دریافت نکنید، سدیم بالایی در خون انباشته می شود.
 •  مصرف بسیار پایین ویتامینD: مصرف کمویتامین D در رژیم غذایی می تواند منتهی به فشار خون بالا شود. ویتامین D در تولید آنزیمی توسط کلیه که فشار خون را تحت تاثیر قرار می دهد نقش دارد.
 •  مصرف الکلنوشیدن الکل به صورت مداوم به قلب آسیب می رساند. مصرف گاه به گاه الکل نیز به صورت موقتی فشار خون را افزایش می دهد چرا که منجر به ترشح هورمن هایی می شود که جریان خون وضربان قلب  را افزایش می دهد.
 •  استرس: سطح بالای استرس می تواند به صورت ناگهانی و موقتی فشار خون را افزایش دهد. چنان چه سعی دارید باپُرخوری، مصرف الکل ویا استعمال دخانیات بر استرس خود غلبه کنید، تنها مشکلات خود را با فشار خون بالا افزایش خواهید داد.
 •  بیماری ها و شرایط خاص :برخی شرایط مزمن نیز خطر فشار خون بالا را افزایش می دهد مانندکلسترول  بالا،دیابت، بیماری کلیه و تنگی نفس هنگام خواب.
 • گاهی اوقات بارداری نیز می تواند منجر به فشار خون بالا شود.

اگر چه فشار خون بالا در بین بزرگسالان رایج است ولی کودکان نیز در معرض این بیماری قرار دارند. دربرخی کودکان فشار خون بالا نیز به دلیل مشکلاتی مانند بیماری قلبی و یا بیماری های کلیوی به وجود می آید. در تعداد رو به افزایشی از کودکان، شیوه زندگی غلط مانند رژیم غذایی ناسالم و عدم فعالیت بدنی منجر به فشار خون بالا می شود.


عوارض

فشار وارد شده بر دیواره ی عروق ناشی از فشار خون بالا می تواند منجر به آسیب بر دیواره عروق و یاسایر ارگان های بدن شود. هرچه فشار خون بالاتر باشد و به مدت طولانی کنترل نشود،آسیب های جدی تری به دنبال دارد.
فشارخون بالای غیر کنترل شده می تواند منتهی به موارد زیر شود:

 •  آسیب به عروق
  آسیب به عروق موجب سخت و ضخیم شدن شریان ها (آترواسکلروزیس) می شود که می تواند منتهی به سکته،حمله قلبی و یا سایر عوارض شود.
 • اتساع موضعی شریان ها
  افزایش فشار خون منجر به ضعیف و متورم شدن عروق می شود و اتساع شریانی شکل می گیرد. اتساع شریانی نیز تهدید کننده زندگی است.
 •  نارسایی قلبی
  در نتیجه پمپاژ خون با فشار بالا در عروق، ماهیچه قلب ضخیم خواهد شد. نهایتاً ماهیچه ضخیم شده قلب به سختی خون کافی برای برآورد نیازهای بدن را پمپاژ می کند که می تواند منتهی به نارسایی قلبی شود.
 •  پارگی عروق خونی مغز
  فشار خون بالا در شریان ها منتهی به کاهش جریان خون در مغز و یا پارگی عروق خونی در مغز و نهایتاًسکته مغزی می شود.
 •  تنگ و باریک شدن عروق خونی کلیه
  که می تواند ازعملکرد طبیعیکلیه ها جلوگیری کند.
 •  ضخیم شدن،باریک شدن و یا پارگی عروق خونی چشمها
  که منتهی به ازدست دادن بینایی می شود.
 •  سندرم متابولیک
  این سندرم شامل گروهی از نارسایی های متابولیکی بدن است که عبارت هستند از افزایش اندازه یدور کمر،تری گلیسرید بالا، HDL (کلسترول خوب) پایین، فشار خون بالا و سطوح بالایانسولین. چنان چه شما دچار فشار خون بالا هستید، احتمال ابتل ابه دیگر اجزایسندرم متابولیک در شما وجود دارد. هرچه مبتلا به اجزای بیش تری ازسندرم متابولیک باشید ریسک بالاتری از ابتلا بهدیابت،بیماری قلبی و یا سکته در شما وجود دارد.
 •  اختلال در یادگیری و حافظه
  فشار خون بالای کنترل نشده توانایی فکر کردن، به خاطر آوردن ویادگیری را تحت تاثیر قرار می دهد. اختلال در به خاطر آوردن و یا یادگیری در افراد مبتلا به فشار خون بالا معمول است.

چه اقداماتی میتوانید انجام دهید؟

آمادگی خاصی برای چک کردن فشار خون لازم نیست. یک لباس آستین کوتاه بپوشید تا دستبند فشار سنجبه راحتی به دوره بازوی شما بسته شود.

از آن جایی که دریافت برخی داروها مانند  داروهای سرماخوردگی، قرص های جلوگیری از بارداری و غیره منجر به افزایش فشار خون می شوند، توصیه آن است که لیستی از داروها و مکمل هایی که دریافت می کنید را تهیه و برای جلسه ویزیت خود به همراه ببرید. حتی اگر فکر می کنید مصرف داروی خاصی منجر به افزایش فشار خون شما می شود آن را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید.


چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

خیلی از افراد تصور می نمایند که تا زمانی که دچار علائم فشار خون بالا نشده اند نیازی به مراجعه به پزشک جهت چک کردن فشار خون، ندارند. توصیه آن است که بعد از سن ۲۰ سالگی از پزشک خود بخواهید که فشار خون شما را هر دو سال یک بار اندازه گیری کند. در صورتی که قبلاً مبتلا به فشار خون بالا و یا سایر فاکتورهای خطربیماری قلب و عروق بوده اید، پزشک شما دفعات بیشتری از اندازه گیری راتوصیه خواهد کرد. فشار خون کودکان ۳ سال به بالا نیز معمولاً به عنوان قسمتی ازبررسی های سالانه اندازه گیری می شود.

چنان چه پزشک خود را به طور منظم ملاقات نمی کنید ولی در عین حال نگران میزان فشار خون خودهستید، می توانید جهت پایش آن به مراکز بهداشتی موجود در سطح شهر مراجعه کنید و یااز دستگاه های موجود در مراکز مختلف شهری استفاده نمایید ولی معمولاً این دستگاه هادقیق عمل نمی کنند و ممکن است نتایج دقیقی را به شما ندهند.


آزمایش های تشخیصی

فشار خون توسط یک فشار سنج مشتمل بر یک دستبند قابل تورم و یک صفحه مدرج اندازه گیری می شود. فشارخون اندازه گیری شده بر حسب میلی متر جیوه(mm Hg) می باشد و شامل دو عدد می شود. اولین عدد و یا عدد بالاتر فشاری را اندازه می گیرد که قلب شروع به ضربان میکند (فشار سیستولیک)، دومین عدد و یا عدد پایین تر، فشار موجود در شریان را در بین ضربان ها اندازه گیری می کند (فشار دیاستولیک).
فشار خون های اندازه گیری شده به گروه های زیر تقسیم بندی می شوند:

 •  فشار خون نرمال: فشار خون پایینتر از ۸۰/۱۲۰ میلی متر جیوه، نرمال می باشد. برخی از پزشکان فشار خون ۷۵/۱۱۵ را به عنوان میزان اپتیمال توصیه می کنند. هنگامی که فشار خون به بیش از ۷۵/۱۱۵ میلی مترجیوه افزایش می یابد، ریسک بیماری قلب و عروق نیز شروع به افزایش می کند.
 •  مرحله ی پیش از فشار خون بالا: این مرحله به فشار سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه و یا فشار دیاستولیک بین ۸۰ تا ۸۹ میلیمترجیوه گفته می شود. این مرحله در صورت عدم کنترل به مرور زمان بدتر خواهد شد. ابتلا به این مرحله به مدت ۴ سال، درحدود یک سوم از بزرگسالان سنین ۳۵ تا ۶۴ سال ودر حدود نیمی از بزرگسالان بالای ۶۵ سال را دچار فشار خون بالا خواهد کرد.
 •  فشار خون بالای مرحله اول: فشار خون سیستولیک ۱۴۰ تا ۱۵۹ میلی متر جیوه و فشار دیاستولیک ۹۰ تا ۹۹ میلی متر جیوه رافشار خون بالای مرحله اول می نامند.
 •  فشار خون بالای مرحله دوم: فشار سیستولیک۱۶۰ میلی متر جیوه و یا بالاتر و فشار خون دیاستولیک ۱۰۰ میلی متر جیوه و بالاتر را پُرفشاری خون مرحله دوم می نامند که شدید ترین نوع فشار خون بالا است.

هردو عدد خوانده شده در اندازه گیری فشار خون مهم هستند ولی بعد از سن ۵۰ سالگی اندازه گیری فشارسیستولیک با اهمیت تر است. فشار خون بالای سیستولیک زمانی است که فشار دیاستولیک نرمال بوده ولی فشار سیستولیک بالا است. این نوع فشار خون بالا معمول ترین نوع فشارخون بالا در افراد بالاتر از سن ۵۰ سال است.

پزشک شما قبل ازاین که فشار خون بالا را در شما تشخیص بدهد، فشار شما را دو تا سه بار  در ویزیتهای جداگانه اندازه گیری خواهد کرد. زیرا به صورت طبیعی فشار خون در طول روز و گاهی در طول جلسه ویزیت پزشک (فشار خون ناشی از روپوش سفید!) متفاوت است. پزشک شما ازشما می خواهد که فشار خون خود را در خانه و محل کار ثبت کنید تا بدین طریق اطلاعات بیشتری جمع آوری کند.

چنان چه شمادچار هر یک از انواع فشار خون بالا باشید، پزشک آزمایشات معمول مانند آزمایشادرار،آزمایش خون و نوار قلب(ECG) را توصیه خواهد کرد. الکترکاردیوگرامتستی است که فعالیت الکتریکی قلب شما را اندازه گیری می کند. انجام دیگر آزمایشاتحداقل برای مراحل اولیه ضرورت ندارند.


درمان دارویی

درمان های جایگزین
اگر چه رژیم غذایی وفعالیت بدنی  بهترین روش در کاهش فشار خون به شمار می آیند ولی برخیمکمل ها نیز در این امر کمک کننده هستند و عبارت هستند از:

 •  نوعی اسید چرب به نام آلفا لینولنیک اسید (ALA)
 •  نوعی فیبر به نام پسیلیوم
 • کلسیم
 • روغن کبد ماهی
 • کوآنزیم Q10
 • اسیدهای چرب امگا ۳
 • سیر

گرچه بهترین حالت استفاده از این مکمل ها به صورت طبیعی و به شکل غذا در رژیم غذایی است ولی میتوانید از این مکمل ها به صورت قرص یا کپسول نیز استفاده نمایید. پیش از وارد کردن هر یک از این مکمل ها به برنامه ی درمان خود حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

تعهد و پشتیبانی
فشار خون بالا بیماری ای  نیست که بتوان آن را درمان کرد و بعد ، درمان آن را نادیده گرفت. در واقع شرایطی است که به کنترل مادام العمر نیاز دارد. برای تحت کنترل درآوردن فشار خون بالا موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 •  داروهای خود را به دقت مصرف نمایید. چنانچه عوارض جانبی داروها و یا هزینه آن ها برای شما مشکل ساز شده اند، به هیچ وجه درمان خود راقطع نکنید. دراین حالت با پزشک خود در مورد راه حل ممکن مشورت نمایید.
 •  برنامه های منظم ویزیت داشته باشید. درمان فشار خون بالا به یک کار گروهی نیاز دارید. این کار از عهده شما و یا پزشک به تنهایی ساخته نیست و همکاری دو طرفه شما و پزشک را می طلبد. با پزشک خود برای رساندن فشار خون به حد نرمال و حفظ آن همکاری کنید.
 •  عادات رفتاری سالم را پیاده کنید. غذاهای سالم بخورید. وزن اضافه خود را کاهش دهید وفعالیت بدنی منظم داشته باشید. مصرف الکل وسیگاررا ترک کنید.
 •  استرس را کنترل کنید. به کارهای بیش از حد توان خود نه بگویید. فکرهای منفی را رها کنید. روابط خوب را حفظ کرده، صبور وخوش بین باشید و از زندگی خود لذت ببرید.

درمان دارویی فشار خون بالا:
نحوه ی درمان فشارخون بالا در شما به میزان سلامت شما و نیز بیماری های همراه بستگی دارد.

اهداف درمانی فشارخون
۱۴۰ میلی مترجیوه و یا کم تر؛ چنان چه شما یک بزرگسال سالم هستید.
۸۰/۱۳۰ میلیمتر جیوه و یا کم تر؛ چنان چه شما دچار بیماری مزمنکلیه،دیابت،بیماری عروق کرونر و یا دچار ریسک بالایی از بیماری عروق کرونر هستید.
۸۰/ ۱۲۰ میلیمتر جیوه و یا کم تر؛ چنان چه دچار نارسایی بطن چپ قلب و یا نارسایی قلب هستید وقلب شما به خوبی خون را پمپاژ نمی کند و یا دچار بیماری شدید و مزمن کلیه هستید.

اگر چه فشارخون ۸۰/۱۲۰ میلی متر جیوه، فشار خون ایده آل در نظر گرفته می شود ولی رسیدن به این سطح از فشار خون در تمامی بیماران هدف درمانی نیست؛ چنان چه شما بزرگسالی با سن بالای ۸۰ سال هستید و فشار خون بسیار بالایی دارید، پزشک شما فشار خون هدف را برای شما ۹۰/۱۴۰ میلی متر جیوه و یا اندکی بالاتر از آن قرار می دهد.

تغییر شیوه زندگی در کنترل فشار خون بالا بسیار تاثیرگذار است ولی گاهی اوقات تغییر سبک زندگی کافی نیست. در این گونه موارد پزشک شما علاوه بررژیم غذایی و فعالیت بدنی، دارو درمانی را برای کاهش فشار خون توصیه خواهد کرد. نوع داروی تجویزی توسط پزشک، به سطح فشار خون شما و ابتلای شما به سایر بیماری ها بستگی دارد.

اصلی ترین داروهای کنترل فشار خون بالا عبارت هستند از:

 • داروهای ادرارآور تیازیدی: این دسته از داروها که داروهای مُدر نیز نامیده می شوند، به کلیه ها کمک می کنند که سدیم و آب را دفع کند تا حجم خون کاهش یابد. معمولاً این دسته از داروها اولین انتخاب دارویی در درمان فشار خون بالا هستند. چنان چه از دیورتیک ها استفاده می کنید و فشار خون شما همچنان بالا است با پزشک خود در رابطه با اضافه کردن دیورتیک ها و یا جایگزین کردن آن ها با داروهای قبلی مشورت کنید.
 •  مهار کننده های گیرنده بتا (بتا بلوکر): این دسته از داروها، بار کاری قلب را کاهش می دهند و رگ های خونی شما را باز می کنند و باعث می شوند قلب شما ضربان آهسته تری داشته باشد و فشار کمتری بر خون پمپاژ شده وارد کند. زمانی که این دسته از داروها در ترکیبی با داروهای دیورتیک تیازیدی تجویز می شوند بیشترین تاثیر را دارند.
 •  مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتنسین (ACE): این دسته از داروها به بهبود وضعیت عروق خونی کمک می کنند و این کار را از طریق مهار تشکیل ماده ای می کنند که باعث تنگ شدن عروق خونی می شود. مهارکننده های ACE در درمان فشار خون بالا در افراد مبتلا به بیماری قلب و عروق، نارسایی قلبی و یا نارسایی کلیوی بسیار موثر هستند. همچون داروهای بتابلوکر، این دسته از داروها نیز در صورت تجویز همراه با داروهای دیورتیک تیازیدی موثرتر عمل می کنند.
 •  بلوکرهای گیرنده آنژیوتنسین ۲: این دسته از داروها نیز به بهبود وضعیت عروق خونی کمک می کنند ولی این کار را از طریق مهار عملکرد آن ماده شیمیایی تنگ کننده عروق خونی می کنند. این گروه دارویی نیز همچون مهارکننده های ACE در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی و نارسایی کلیوی موثر هستند.
 •  بلوکرهای کانال کلسیم: این داروها به بهبود وضعیت ماهیچه های عروق خونی شما کمک می کنند. برخی از آن ها سرعت ضربان قلبرا کاهش می دهند. دوستداران گریپ فروت باید در زمان مصرف این داروها احتیاط کنند. چرا که آب گریپ فروتبا بلوکرهای کانال کلسیم تداخل دارد و سطوح خونی دارو را افزایش می دهد و فرد را در معرض عوارض جانبی قرار می دهد. در صورت نگرانی در رابطه با تداخل دارویی با پزشک خود و یا یک دارو ساز مشورت کنید.
 •  مهارکننده های رنین: رنین آنزیمی است که توسط کلیه ها تولید می شود و منجر به افزایش فشار خون می شود. این دارو از طریق کاهش توانایی عملکرد رنین در فرآیند افزایش فشار خون عمل می کند.

زمانی که فشار خون شما تحت کنترل قرار می گیرد پزشک روزانه یک آسپیرین تجویز می کند تا ریسک نارسایی های قلب و عروق را کاهش دهد.

معمولاً پزشکان جهت کاهش دوز روزانه داروی دریافتی، به جای تجویز دوز بالای یک دارو به تنهایی، ترکیبی از داروها با دوز پایین را تجویز می کنند. در حقیقت دو و یا تعداد بیش تری از داروهای کاهنده ی فشار خون بهتر از یک دارو به تنهایی عمل می کنند. گاهی اوقات از طریق آزمون و خطا می توان موثرترین دارو و یا موثرترین ترکیب دارویی را پیدا کرد.

فشار خون بالای مقاوم: زمانی که با وجود دریافت حداقل سه نوع داروی کاهنده ی فشار خون که یکی از آن ها هم دیورتیک است،همچنان فشار خون بالایی دارید بدین معنا است که دچار فشار خون بالای مقاوم هستید. فشار خون بالای مقاوم، حالتی است که به درمان، مقاوم است. علاوه بر این،  افرادی که فشار خون بالای کنترل شده ای دارند ولی برای رسیدن به این کنترل از ۴ نوع مختلف دارو استفاده می کنند نیز به نوعی مبتلا به فشار خون بالای مقاوم هستند.

داشتن فشار خون بالای مقاوم بدین معنا نیست که هیچ گاه نمی توانید آن را کاهش دهید. در حقیقت چنانچه شما و پزشک تان بتوانید تعیین کنید چه چیزی در پشت فشار خون بالای مقاوم شما وجود دارد این شانس وجود دارد که بتوانید موثرتر به درمان آن بپردازید. این امکان وجود دارد که شرایط دیگری که از آن مطلع نیستید علت فشار خون بالای شما باشند، شرایطی مانند مشکلات کلیوی و یا نارسایی تنفس هنگام خواب. در این شرایط باید با پشتکار بیش تری توصیه های تغییر شیوه زندگی را دنبال کنید.

پزشک شما نوع داروها و دوز مصرفی آن ها را از لحاظ مناسب بودن شان برای شما ارزیابی می کند. داروهای شما و دوز آن ها باید به گونه ای تنظیم شوند که موثرترین ترکیب داروی را ایجاد کنند. ممکن است که پزشک شما داروهای دیگری را نیز تجویز کند از جمله یک دیورتیک قوی با طول اثر طولانی. این امکان نیز وجود دارد که پزشک شما داروهای دیورتیک غیر تیازیدی را نیز پیشنهاد کند مانند اسپیرونولاکتون که مکانیسم اثر آن ها از طریق مهار هورمون آلدوسترون است و باعث تغییر مسیر جذب سدیم و دفع پتاسیم می شوند. معمولاً افرادی که مبتلا به فشار خون بالای مقاوم هستند، سطوح آلدوسترون بالایی دارند.

چنانچه داروهای خود را دقیقاً طبق دستور دریافت نکنید می تواند به عواقب جبران ناپذیری منتهی شود.
هرگز بدون مشورت با پزشک خود درمان دارویی خود را تغییر ندهید.

.داروهای مرتبط

 • آتنولول‌ (ATENOLOL)
 • دیلتیازم‌ (DILTIAZEM HCI)
 • نیفدیپین‌ (NIFEDIPINE)
 • وراپامیل‌ (VERAPAMIL)
 • کلونیدین‌ (CLONIDINE HCI)
 • آمیلوراید (AMILORIDE-H)
 • کاپتوپریل (CAPTOPRIL)
 • کلرتالیدون (CHLORTHALIDONE)
 • انالاپریل (ENALAPRIL MALEATE)
 • فوروزماید (FUROSEMIDE)
 • هیدروکلروتیازید (HYDROCHLOROTHIAZIDE)
 • اسپرینولاکتون (SPIRONOLACTONE)
 • تریامترن (TRIAMTERENE-H)
 • ماینوکسیدیل (MINOXIDIL)
 • پرازوسین‌ (PRAZOSIN)
 • رزرپین‌ (RESERPINE)
 • کراتاگوس‌ (CRATAEGUS)
 • دیورتیک‌ (DIURETIC)
 • اولئاکرات‌ (OLEA-CRAT)

اصلاح شیوه زندگی

تغییرسبک زندگیمی تواند به کنترل و یا پیش گیری از فشار خون بالا کمک کند این تغییرات را می توان در کنار مصرف داروهای کاهنده فشار خون نیز ایجاد کرد. تغییراتی که می توانید ایجاد کنید عبارت هستند از:

 1. غذاهای سالم بخورید: یکی از رژیم های غذایی معروف در کنترل فشار خونDASH می باشد (رژیم غذایی به منظور قطع فشار خون بالا). این رژیم بر مصرف میوه وسبزیجات،غلات کامل ولبنیات کم چرب  تمرکز دارد. پتاسیم فراوانی دریافت کنید چرا که به پیش گیری و کنترل فشارخون بالا کمک می کند وچربی اشباع و به طور کل چربی تام کمتری مصرف کنید.
 2. نمک غذای خود را محدود  کنید: میزان مناس بسدیم دریافتی روزانه برای بزرگسالان سالم ۲۴۰۰ میلی گرم می باشد ولی این مقدار درافراد دچار فشار خون بالا به ۱۵۰۰ میلی گرم در روز کاهش می یابد. چنان که نمک دریافتی از طریق غذا را با کنار گذاشتن نمکدان کاهش میدهید باید به مقادیرنمک موجود در غذاهای فرآیند شده نیز توجه کرده و آن ها رامحدود کنید؛ غذاهایی مانند سوپ هایکنسرویو یا غذاهای منجمد.
 3. وزن سلامت خود را حفظ کنید: اگر دچاراضافه وزن هستید، حتی کاهش  ۲ تا ۲/۵ کیلوگرم از وزن شما منجر به کاهش فشار خون می شود.
 4. فعالیت بدنی خود را افزایش دهید: فعالیت بدنی منظم به کاهش فشار خون و کنترل وزن کمک می کند. سعی کنید حداقل ۳۰  دقیقه در روز ورزش کنید.
 5. الکل مصرف نکنید: حتی اگر شما فردسالمی باشید مصرف الکل میتواند منجر به افزایش فشار خون شما شود.
 6. سیگار نکشید: سیگار به دیواره ی عروقی آسیب وارد می کند و فرآیند سخت وتنگ شدن شریان ها را تسریع می بخشد. چنان چه سیگار می کشید از پزشک خود بخواهید درجهت ترک آن به شما کمک کند.
 7. استرس خود را مدیریت کنید: استرس خود را تا جایی که می توانید کاهش دهید. تکنیک های استرس زدایی را تمرین کنید روش هایی مانند ریلکس کردن ماهیچه ها و تنفس عمیق و خواب کافی نیز کمک کننده است.
 8. فشار خون خود را در خانه کنترل کنید.: کنترل فشار خون در منزل به شما کمک می کند تا اثر گذاری داروهای مصرفی را ارزیابی کنید؛ حتی این امر می تواند در تشخیص به موقع عوارض بالقوه ی فشار خون بالاتوسط پزشک تان کمک کننده باشد. چنان چه فشارخون شما تحت کنترل باشد با کنترل فشار خون در منزل می توان از تعداد دفعات ویزیت دکتر کاست.
 9. آرامش ذهنی و یا تنفس عمیق و آهسته را تمرین کنید.: شما می توانی  دتنفس عمیق و آهسته را خودتان به تنهایی تمرین کنید.
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا