ANTIFUNGALSANTIMICROBIALS

ITRACONAZOLE

ایتراکونازول

ITRACONAZOLE

موارد مصرف: این دارو در درمان عفونت های قارچی د‌هان، حلق و واژن ناشی از کاندیدا آلبیکانس، عفونت های سیستمیک قارچی ناشی از کاندیدا، آسپرژیلوس و کریپتوکوک، هیستوپلاسموز و عفونت های قارچی پوست و ناخن مصرف می شود.

موارد منع مصرف
۱- در صورت وجود نارسایی کبد یا پورفیری حاد نباید مصرف شود.
۲- این دارو در درمان عفونت های قارچی خفیف به  ویژه در بیماران دارای نارسایی قلبی یا در معرض ابتلای به آن نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- ارزیابی عملکرد کبد در شروع و در ادامه درمان طولانی مدت (بیش از یکماه) با این دارو ضروری است و در صورت مشاهده هر گونه تغییر غیرعادی در کار کبد، مصرف دارو باید قطع شود.
۲- در صورت نارسایی کلیه، ممکن است کاهش مقدار مصرف دارو لازم باشد.
۳- در بیماران مبتلا به ایدز و نوتروپنی جذب دارو کاهش می یابد و ممکن است به افزایش مقدار مصرف دارو نیاز باشد.
۴- مصرف همزمان این دارو با دارو‌هایی که ممکن است موجب آریتمی شوند توصیه نمی شود.

عوارض جانبی: ایتراکونازول به  ندرت باعث عوارض گوارشی می شود. احتمال بروز مسمومیت کبدی یا نارسایی قلبی با این دارو وجود دارد.

تداخل‎ های دارویی: ایتراکونازول ممکن است موجب اختلال در متابولیسم دارو‌هایی شود که در کبد متابولیزه می شوند.

نکات قابل توصیه
۱- لازم است بیمار و اطرافیان وی را ازنظر بروز علائم سمیت کبدی (تهوع مداوم، استفراغ، بی حالی یا زردی) آگاه ساخت.
۲- مقدار جذب دارو هنگام مصرف همراه با غذا افزایش می یابد.

مقدار مصرف
بــــــــرای بزرگسالان در درمــــان کاندیدیاز د‌هان و حلق mg/ day 100 مصرف می شود که در بیماران مبتلا به ایدز یا نوتروپنی تا دوبرابر افزایش می یابد. در درمان کاندیدیاز واژنmg/day 400 در دو مقدار منقسم مصرف می شود. برای درمان عفونت های قارچی پوست ۲۰۰میلی گرم یک یا دوبار در روز به  مدت ۷ روز مصرف می شود که ممکن است در فواصل ۳-۲ هفته بعد تکرار شود. در درمان عفونت های قارچی ۲۰۰-۱۰۰میلی گرم یک بار در روز مصرف می شود که در مورد عفونت های شدید تا ۲۰۰میلی گرم دوبار در روز قابل افزایش است.
برای پیشگیری از بروز عفونت های قارچی در بیمارانی که سیستم ایمنی آنها بدلیل پیوند یا شیمی درمانی ضعیف شده است mg/kg/day 5 در دو مقدار منقسم یک هفته قبل از عمل پیوند عضو یا بلافاصله قبل از شروع شیمی درمانی مصرف می گردد.

اشکال دارویی

Capsule: ۱۰۰mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا