CARDIOVASCULAR MEDICINESDIURETICS

TRIAMTERENE-H

تریامترن اچ

TRIAMTERENE-H

موارد مصرف:

این فرآورده به  عنوان داروی کمکی در کنترل حالات همراه با ادم، کنترل پرفشاری خون و درمان کمی پتاسیم خون ناشی از مصرف داروهای مدر در افراد مبتلا به پرفشار خونی مصرف می شود.

موارد منع مصرف:

در بیماران مبتلا به افزایش پتاسیم خون نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- در صورت وجود بی ادراری یا نارسایی کلیه، افراد مبتلا به دیابت و بیماری کلیوی و نوزادان مبتلا به یرقان با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- بیماران بدحال یا با حجم کم ادرار بیشتر در معرض خطر افزایش پتاسیم خون هستند.

عوارض جانبی: اختلالات گوارشی، خشکی د‌هان، بثورات جلدی،‌ کاهش مختصر در فشار خون، افزایش پتاسیم خون و حساسیت به نور با مصرف تریامترن گزارش شده است.

تداخل‎ های دارویی: مصرف همزمان این دارو با داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین ممکن است منجر به افزایش پتاسیم خون شود و اثر کاهنده فشار خون افزایش یابد. مصرف همزمان این دارو با لیتیم به علت کاهش کلیرانس کلیوی لیتیم، ممکن است سبب بروز مسمومیت با لیتیم شود. خطر افزایش پتاسیم خون با مصرف همزمان این دارو با مکمل های حاوی پتاسیم و سیکلوسپورین افزایش می یابد. اثرات ضدانعقادی هپارین در صورت مصرف هم  زمان با این دارو ممکن است کاهش یابد. مصرف هم زمان کلستیرامین با این دارو ممکن است سبب مهار جذب هیدروکلروتیازید گردد. مصرف هم زمان هیدروکلروتیازید با گلیکوزیدهای دیژیتال ممکن است خطر بروز مسمومیت با دیژیتال را افزایش دهد.

نکات قابل توصیه
۱- این دارو پرفشاری خون را درمان نمی کند، بلکه آن را کنترل می ‌نماید. لذا مصرف طولانی مدت آن ممکن است ضروری باشد.
۲- احتمال کاهش یا افزایش پتاسیم خون وجود دارد. ممکن است پیگیری میزان پتاسیم در رژیم غذایی لازم باشد.

مقدار مصرف: به  عنوان مدر و پایین‎آورنده فشار خون، ۲-۱ قرص در روز تجویز می شود. مقدار نگهدارنده برای بعضی از بیماران یک قرص در روز یا یک روز در میان می باشد.

اشکال دارویی

Tablet: Triamterene 50mg + Hydrochlorothiazide 25mg

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا