ANTIMICROBIALSANTIVIRALS

ZIDOVUDINE

زیدوودین

ZIDOVUDINE

موارد مصرف: زیدوودین، همراه با سایر دارو‌های ضدرتروویروس، در درمان عفونت ناشی از ویروس HIV مصرف می شود. همچنین این دارو به  تنهایی در پیشگیری از انتقال ویروس HIV از مادر به فرزند در زنان باردار و در نوزادان تازه متولد شده آنان مصرف می گردد.

موارد منع مصرف: در صورت بروز کاهش غیرعادی نوتروفیل ها یا هموگلوبین، نوزادان مبتلا به زیادی بیلی‎روبین خون و افزایش غلظت سرمی ترانس آمیناز نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- در بیماران مبتلا به کاهش فعالیت مغز استخوان، بیماران در معرض ابتلا به اسیدوز لاکتیک، کمبود اسید فولیک یا ویتامین B12، در صورت عیب کار کبد و در بیماران سالخورده باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- در طول مصرف این دارو در بیماران مبتلا به کاهش فعالیت مغزاستخوان، انجام آزمون های خون هر ۲ هفته یک بار در ۳ ماهه اول دوره درمان و حداقل هر ماه یک بار در ادامه درمان ضروری است. در صورت بروز کم خونی یا علائم کاهش فعالیت مغز استخوان، کاهش مقدار مصرف یا قطع موقت مصرف دارو ممکن است ضروری باشد.
۳- در صورت بروز هپاتومگالی پیشرونده یا افزایش غیرعادی غلظت سرمی آمینوترانسفراز مصرف این دارو باید قطع شود.

عوارض جانبی: کم خونی، نوتروپنی یا لکوپنی، تهوع،‌ استفـــراغ، بی اشتـــهایی، درد شـــــکم، سوء‌هـــــــــاضمه، اسهال، نفخ، سردرد، تب، ضایعات پوســتی، پارستزی، درد عضــــلات، نوروپاتی، سرگیجه، بی خوابی یا بدخوابی و بی حالی از عوارض جانبی این دارو هستند.

تداخل های دارویی: مصرف همزمان زیدوودین باسایر دارو‌های کاهنده فعالیت مغز استخوان ممکن است سبب تشدید اثرات این دارو‌ها شود. مصرف همزمان لامیوودین و دارو‌های ضدالتهاب غیراستروییدی با زیدوودین ممکن است سبب بروز کم خونی شدید در بیمار شود. تری‎متوپریم دفع کلیوی این دارو را کاهش و غلظت سرمی آن را افزایش می دهد.

مقدار مصرف

بزرگسالان: مقدار mg/day 500-600 در ۳-۲ مقدار منقسم مصرف می شود که این مقدار مصرف در درمان یا پیشگیری از اختلالات نورولوژیک ناشی از ویروس HIV به g/day 1 افزایش می یابد. مقدار مصرف این دارو در زنان باردار به  منظور پیشگیری از انتقال ویروس به جنین باید توسط پزشک متخصص تعیین شود.

کودکان: مقدار مصرف این دارو در کودکان با سن بیش از ۳ ماه روزانه ۴۸۰-۳۶۰ میلی گرم بر مترمربع در ۴-۳مقدار منقسم تا حداکثر ۲۰۰ میلی گرم هر ۶ ساعت می باشد که این مقدار در درمان یا پیشگیری از اختلالات نورولوژیک ناشی از ویروس HIV تا حداکثر ۱۸ میلی گرم بر مترمربع هر ۶ ساعت افزایش می یابد.

اشکال دارویی

Capsule: ۱۰۰mg, 300mg
Tablet: ۳۰۰mg
Syrup: ۵۰mg/5 ml

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا