بیماری های قلبی عروقی

فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

در شرایط طبیعی قلب با ضربان منظمی دچار انقباض شده و سپس شل می شود. برخی از سلولهای قلب، پیامهایی الکتریکی ایجاد می کنند که سبب انقباض قلب و پمپ خون می شود . این سیگنال های الکتریکی در نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) یا ECG نشان داده می شوند. پزشک شما ECG شما را خوانده و مشخص می کند که آیا پیامهای الکتریکی قلب شما طبیعی هستند یا خیر؟

در فیبرلاسیون دهلیزی دو حفره فوقانی قلب یعنی دهلیزهای قلب، فاقد ضربان مطلوب هستند. به جای ضربان منظم و الگوی طبیعی، دهلیزها به شکل غیر منظم و تند منقبض می شوند. پمپ کردن مناسب خون توسط قلب مهم است چرا که با پمپ مناسب خون توسط قلب ،نیازهای اکسیژن و تغذیه ای بدن تامین   می شوند. شما می توانید با فیبریلاسیون دهلیزی زندگی کنید، اما این مشکل منجر به سایر مشکلات ریتم قلبی، خستگی مزمن، نارسایی قلبی و بدتر از همه سکته مغزی می شود. جهت کنترل این مشکل مراجعه منظم به پزشک ضروری می باشد.

قلب شما دارای یک ضربان ساز طبیعی است که گره سینوسی  اطلاق می شود و پیام های الکتریکی را ایجاد می کند. این پیام ها سبب انقباض قلب و پمپ کردن خون می شوند.

 

من چگونه بفهمم که مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی هستم؟

در این قسمت برخی از علایمی که ممکن است شما تجربه کنید ذکر می شود:

  • ضربان سریع و نامنظم.
  • تپش قلب یا احساس ضربه سریع درداخل قفسه سینه.
  • سرگیجه، تعریق و درد یا فشار در قفسه سینه.
  • تنگی نفس، اضطراب.
  • خسته شدن زودرس به هنگام ورزش.
  • غش کردن (سنکوپ).

 

چه چیزی می تواند فیبریلاسیون دهلیزی را اصلاح نماید؟

برخی مواقع فیبریلاسیون دهلیزی را با شوک الکتریکی می توان درمان نمود. ممکن است این شوک ضربان قلب را به شکل طبیعی در آورد.

  • ممکن است شما ازداروهایی مانند مهارکننده های بتا یا داروهای ضدآریتمی جهت کمک به برگشت ریتم قلبتان به حالت طبیعی، یا ازداروهای دیژیتال، مهارکننده های کانال کلسیم یا آمیودارون جهت کمک به آهسته نمودن ضربان قلبتان استفاده کنید.
  • ممکن است شما نیاز به جراحی، ضربان ساز یا سایر اعمال پزشکی داشته باشید. این امر بستگی به علت زمینه ای و سطح ناتوانی شما دارد.

 

من چگونه می توانم خطر سکته مغزی را کاهش دهم؟

ممکن است پزشک شما داروهایی را جهت پیشگیری از ایجاد لخته خون برای شما تجویز نماید. ۲ نمونه از این داروها، داروهای ضدانعقادی و ضدپلاکتی مانند وارفارین وآسپرین هستند.

  • همواره به پزشک، دندانپزشک و داروساز خود بگویید که از آسپرین یا وارفارین استفاده می کنید.

اگر دچار هر گونه خونریزی یا کبودشدگی غیر طبیعی یا سایر مشکلات شدید، فورا با پزشک خود مشورت کنید .

 

من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم؟

با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید. اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است .

شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر ، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید. دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.

 

آیا پرسش یا توضیحی از پزشک خود دارید؟

دقایقی را برای یادداشت سوالات خود در ملاقات بعدی خود با پزشکتان اختصاص دهید. برای مثال:

تعداد ضربان قلب من باید چه مقدار باشد؟

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

من چگونه باید نبض خود را بگیرم؟

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا