بیماری های قلبی عروقیغدد و متابولیسم

کلسترول و تری گلیسیرید بالا به چه مفهوم می باشند؟

خلاصه نوشته
  • لورم ایپسوم یا طرح‌ نما
  • لورم ایپسوم یا طرح‌ نما
  • لورم ایپسوم یا طرح‌ نما
  • لورم ایپسوم یا طرح‌ نما
  • لورم ایپسوم یا طرح‌ نما

کلسترول و تری گلیسیرید بالا به چه مفهوم می باشند؟

کلسترول بالا چیست؟

کلسترول ماده ای نرم و چربی مانند می باشد که در جریان خون و تمامی سلول های بدن شما یافت می شود. بدن شما تمام کلسترول مورد نیازش را خودش می سازد.

ممکن است چربی های اشباع، چربی های ترانسی که شما می خورید، سطح چربی خونتان را افزایش دهند. ممکن است وجود مقدار زیادی کلسترول در خون شما، منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی شود. بسیاری از افراد دارای سطوح کلسترول بسیار بالا بوده (۲۰۰mg/dl یا بیشتر) و از هر پنج نفر یک  نفر دارای سطح کلسترول در محدوده پرخطر (۲۴۰mg/dl یا بیشتر) می باشند. خبر خوب این که شما می توانید جهت کاهش کلسترول خون خود، اقداماتی را انجام دهید.

چه چیز برای ما بد است؟

کلسترول و سایر چربی ها در خون شما حل نمی شوند. جهت انتقال  به سلول های شما، آنها از ناقل های مخصوصی بنام لیپوپروتئین استفاده می کنند. کلسترول دارای لیپوپروتئین کم چگالی (LDL) اغلب «نوع بد» نامیده می شود. زمانی که شما دارای کلسترول LDL‌ زیادی در خون هستید، آن ها به چربی ها و سایر مواد ملحق شده و بر روی دیواره سرخرگ های شما رسوب می کنند. در نتیجه سرخرگ ها دچار انسداد و تنگی شده و جریان خون کاهش می یابد. اگر این پلاک موجود بر روی دیواره سرخرگ ها کنده شود، ممکن است یک لخته خون در این محل تشکیل گردد و یا ممکن است این تکه کنده شده در جریان خون منتقل شود. اگر لخته خون، جریان خون به قلب را دچار انسداد سازد، منجر به حمله قلبی می گردد. اگر لخته خون سبب انسداد سرخرگ خون رسانی کننده به مغز شود، «سکته مغزی» رخ می دهد.

در عوض «نوع خوب» کلسترول، تحت عنوان لیپوپروتئین باچگالی بالا (HDL) نامیده می شود. این نوع کلسترول سبب خارج کردن کلسترول خطرناک به خارج ازسرخرگ ها شده و به شما در پیشگیری از حمله قلبی و سکته مغزی کمک می کند، بنابراین بهتر است که سطح کلسترول HDL در خون بالا باشد.

من چگونه می توانم سطح کلسترول بد را در خون خودم کاهش دهم؟

مصرف غذاهای حاوی چربی اشباع  را کاهش دهید. این غذاها شامل گوشت های چرب، کره، پنیر، محصولات لبنی با چربی طبیعی، صدف، گوشت احشا و امعای حیوانات (دل و جگر و کله و پاچه)، مرغ و چربی های جامد (روغن های نباتی و حیوانی جامد) هستند.

  • دست کم ۳۰ دقیقه در بیشتر روزهای هفته فعالیت جسمانی انجام بدهید.
  • ازغذاهای حاوی چربی اشباع  اندک و سرشار از فیبر، استفاده کنید. این غذاها شامل میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار و محصولات غله ای، لوبیا و نخود، محصولات لبنی کم چرب یا بدون چربی، گوشت قرمز، گوشت مرغ بدون پوست، ماهی های چرب وآجیل و دانه ها البته در مقدار محدود می باشند.
  • درصورت نیاز وزن خود را کاهش دهید.
  • از پزشک خود در مورد داروهایی که کلسترول را کاهش می دهند، پرسش نمایید (استفاده از این داروها در همه بیماران توصیه نمی شوند).

تری گلیسیرید ها چه هستند؟

تری گلیسیرید ها شایع ترین انواع چربی در بدن هستند. تری گلیسیرید ها همچنین منابع عمده انرژی   می باشند. تری گلیسیرید ها هم از غذاها تامین می شوند و هم بدن شما آنها را می سازد. سطوح بالای  تری گلیسرید اغلب در افراد با سطوح بالای کلسترول، مشکلات قلبی، چاقی یا دیابت (بیماری قند خون) مشاهده می شود.

درباره چربی ها چه می دانیم؟

در غذاهایی که می خوریم انواع مختلف چربی وجود دارند. چربی اشباع، نوعی چربی است که سطح کلسترول خون را بالا می برد و در نتیجه برای شما خوب نیست. از مصرف چربی های حیوانی مانند پیه یا چربی گوشت و برخی چربی های گیاهی مانند روغن نارگیل و روغن پالم پرهیز کنید.

چربی های ترانس، از افزوده شدن هیدروژن به روغن های نباتی ایجاد می شوند و کلسترول خون را افزایش می دهند. این روغن ها در غذاهای تجاری و در هنگام طبخ در اکثر رستوران ها و غذاهای فوری (فست فودها) استفاده می شوند. این روغن ها همچنین در شیر و گوشت گوساله هم یافت می شوند.

چربی های غیراشباع با چند پیوند دوگانه در روغن های گیاهی و ماهی یافت می شوند. زمانی که این روغنها به میزان متوسط استفاده شوند و جایگزین چربی های اشباع و ترانس در رژیم غذایی شوند، سبب کاهش کلسترول خون می شوند.

چربی های غیر اشباع با یک پیوند دوگانه در زیتون، کانولا، بادام زمینی و تخم آفتابگردان یافت می شوند و در رژیم غذایی حاوی مقادیر پائین چربی اشباع، ممکن است سبب کاهش کلسترول خون شوند.

من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم؟

با پزشک، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید. اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند. ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است.

شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر ، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید. دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.

آیا پرسش یا توضیحی از پزشک خود دارید ؟

دقایقی را برای یادداشت سوالات خود در ملاقات بعدی خود با پزشکتان اختصاص دهید. برای مثال:

آیا من نیاز به استفاده ازداروهای کاهش دهنده کلسترول خون دارم؟

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

ورزش چگونه سطح کلسترول را تحت تاثیر قرار می دهد؟

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا