غدد و متابولیسم

داروهای کاهش دهنده کلسترول خون چه هستند؟

داروهای کاهش دهنده کلسترول خون چه هستند؟

اگر پزشک شما تصمیم گرفته است که برای شما داروهای کاهش دهنده کلسترول خون را تجویز نماید علت آن این است که شما در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی قرار دارید. اغلب درمان کاهش دهنده کلسترول خون شامل ترکیبی از رژیم غذایی و دارودرمانی است. اکثر بیماری های قلبی عروقی و بسیاری از سکته های مغزی به دلیل تجمع و رسوب چربی، کلسترول و سایر مواد (که پلاک نامیده می شود) در دیواره داخلی سرخرگ ها، ایجاد می شوند. سرخرگ ها دچار گرفتگی و بنابراین تنگی شده و جریان خون کاهش می یابد.

اگر لخته ای تشکیل شود و جریان خون به قلب را دچار انسداد سازد، این حالت منجر به حمله قلبی می گردد. اگر لخته خون،‌ سرخرگی را که خونرسانی به مغز را بر عهده دارد دچار انسداد سازد، سکته مغزی رخ می دهد.

شما می توانید با گوش کردن به توصیه های پزشک از بروز این بیماری ها پیشگیری کنید.

من چه چیزهایی را در مورد این داروها باید بدانم؟

پزشک شما در مورد داروی مناسب برای شما تصمیم می گیرد. اغلب از شما درخواست می شود که بیش از یک دارو را مصرف کنید. همواره به دقت از دستورات پزشکتان پیروی کنید و به پزشک اجازه دهید که بداند که آیا دچار عوارض جانبی شده اید یا خیر؟ هیچ گاه به صلاحدید خود مصرف دارو را قطع نکنید.

 داروهای متصل شونده به اسیدهای صفراوی (رزینها)، جهت دفع کلسترول به بدن شما کمک       می کنند. نام برخی از این داروها شامل کلستیرامین، کلستیپول و کلسولام است. این داروها اغلب به شکل پودر هستند که شما آن را با آب یا آب میوه مخلوط می کنید. این داروها در دستگاه گوارش جذب نمی شوند و در آن جا به کلسترول متصل می شوند. عوارض جانبی ممکن است شامل یبوست، نفخ، تهوع و گاز شکم باشند . جهت کاهش این عوارض، فیبر غذایی و مایعات بیشتری استفاده کنید.

اسیدنیکوتینیک یا نیاسین یک نوع ویتامین B است. این دارو را تنها با تجویز پزشک مصرف کنید. این دارو سبب کاهش کلسترول کل، کلسترول LDL (بد) و تری گلیسرید (چربی خون) می شود. این دارو هم چنین سطح کلسترول HDL (خوب) را افزایش می دهد.

این دارو می تواند سبب بروز خارش وگرگرفتگی شود. همچنین ممکن است سبب ایجاد مشکلات گوارشی و سایر عوارض جانبی شود که پزشک برای شما شرح می دهد.

مهارکننده های آنزیم HMG-COA ردوکتاز (استاتین ها) گروهی از داروها هستند که سبب تحریک بدن جهت تغییر شکل کلسترول و دفع آن از بدن می شوند. اثر عمده آنها کاهش کلسترول LDL است. نام برخی از داروهای این گروه شامل لووستاتین، پراواستاتین، سیمواستاتین، فلوواستاتین و آتورواستاتین است.

عوارض جانبی احتمالی شامل یبوست، درد یا گرفتگی معده و گازشکم هستند. برخی از بیماران دچار درد عضلانی، ضعف یا ادرار قهوه ای می شوند.

اسید فیبریک ها به ویژه برای کاهش تری گلیسیریدها (چربی خون) خوب هستند و به میزان کمتری سطح کلسترول خوب یا HDL را افزایش می دهند. نام برخی از آنها شامل ژمفیبروزیل، کلوفیبرات و فنوفیبرات است. تعداد اندکی از بیماران دچار مشکلات گوارشی در هنگام مصرف می شوند.

فیبریک اسیدها می توانند سبب افزایش برخی داروهای رقیق کننده خون شوند. این امر باید به دقت پایش گردد.

من چگونه می توانم مصرف داروهایم را به یاد داشته باشم؟

گاهی مصرف صحیح و مداوم دارو دشوار است اما جهت ایمن بودن، شما باید داروها را صحیح مصرف کنید:

  • داروهای خود را در ساعت خاصی از روز یا همراه با غذا یا سایر کارهای روزمره مانند مسواک زدن مصرف کنید.
  • از یک جعبه قرص هفتگی با بخشهای جداگانه برای هر روز و هر ساعت از روز استفاده کنید.
  • جعبه قرص های کامپیوتری هنگامی که زمان مصرف دارو فرا می رسد یا جعبه خالی از قرص می شود هشدار می دهند.
  • از دوستان و اعضای خانواده بخواهید که مصرف دارو را به یاد شما بیاندازند.
  • از یک تقویم دارویی و جدول آگاه ساز دارویی استفاده کنید.
  • هنگام مصرف دارو یادداشت بگذارید.
  • از یک دستگاه بوق زننده یا ایمیل استفاده کنید.
  • از یک ساعت مچی زنگ دار استفاده کنید.

از کجا بفهمم که قرص موثر بوده است یا خیر؟

پزشک شما به هنگام نیاز، سطح کلسترول خون شما را چک می کند. همراه با پزشک خود یک سطح هدف را تنظیم کنید و از وی بپرسید چه مدت طول می کشد تا به سطح هدف دست پیدا کنید. پس از دستیابی به هدف به دستورات پزشکتان گوش دهید. مگر با صلاحدید پزشک داروهایتان را قطع نکنید.

آیا پرسش یا توضیحی از پزشک خود دارید ؟

دقایقی را برای یادداشت سوالات خود در ملاقات بعدی خود با پزشکتان اختصاص دهید. برای مثال:

اگر یک بار مصرف قرص را فراموش کردم چه می شود؟

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

آیا داروها و غذاهایی هست که من باید از مصرف آن ها پرهیز کنم؟

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

چه قدر طول می کشد تا من به سطح هدف درمانی خود دست پیدا کنم؟

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا