کوروناویروس جدید
موضوعات داغ

لباس‌هایی که بیرون از منزل می‌پوشیم را کجا و چگونه نگهداری کنیم؟

کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران

مقدمه:
با جهانی شدن ابتلا به ویروس کرونا، از جمله سؤالات و ابهاماتی که در ذهن همگان وجود دارد، نحوه‌ی نگهداری و یا نظافت لباس‌هایی است که در خارج از منزل آن‌ها را می‌پوشیم. بر اساس شواهد، ویروس کرونا می‌تواند روی سطوحی مانند لباس (بطور کلی پارچه‌) بماند و از آن منتقل شود. توصیه‌ها بیشتر درباره‌ی رعایت بهداشت دست‌ها و جلوگیری از تماس نزدیک با افراد بیمار است و کمتر به نحوه‌ی نظافت لباس‌ها توجه شده است.

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سؤال:
سازمان جهانی بهداشت بیان می‌کند که اسپری کردن مواد الکلی بر روی لباس‌ها توصیه نمی‌شود و لزومی به انجام این کار نیست. همچنین، استفاده از سشوار برای از بین بردن ویروس روی لباس‌ها بی‌تأثیر است. بر اساس مطالعات، نیازی به شست و شوی روزانه‌ی لباس‌ها نیست. در صورت مواجهه با شخصی که علائم شبیه به بیماری کرونا دارد، یا در صورت سفر به مناطق پرخطر (مثل بیمارستان‌ها، شهرهای پرخطر و نظیر آن و یا مشاهده هرگونه خون و دیگر ترشحات بر روی لباس توصیه می‌شود که لباس ها با آب گرم شسته و در نور آفتاب یا بر روی شوفاژ خشک شوند. در کل، رعایت عدم تماس با اشخاص و سطوح آلوده، مهم‌ترین نکته‌ای است که باید رعایت شود.

نتیجه‌گیری:
برای لباس‌های روزانه و رفت و آمدهای معمول، نیازی به شست و شوی روزانه لباس‌ها نیست؛ ولی توصیه می‌شود لباسها در کمد و یا فضایی جداگانه نزدیک درب منزل نگهداری شوند. رعایت توصیه‌هایی مثل شست و شوی دست‌ها و استفاده از دستکش، پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه و عدم تماس با افراد و سطوح، مهم‌ترین اقدامات هستند. در لحظه اول ورود به منزل، دستکش و ماسک خود را به نزدیک‌ترین سطل زباله در بسته بیندازید، سپس دست‌های خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید و سپس لباس‌های خود را دربیاورید و در کمد یا فضایی جداگانه قرار دهید و پس از تعویض لباس‌ها مجددا دست‌های خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه شستشو دهید.

منابع:
  1. www.health.harvard.edu/blog/as-coronavirus-spreads-many-questions-and-some-answers-2020022719004#q5
  2. https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters
  3. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/home/cleaning-disinfection.html
دکمه بازگشت به بالا