اخبار سلامت

رویکرد ایمنی جمعی برای مقابله با کرونا «غیراخلاقی» است

تدروس آدانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت رویکرد ایمنی جمعی (گله‌ای) را که برخی کشورها برای مقابله با بیماری همه‌گیری کووید۱۹ در پیش گرفته‌اند، «کاملا غیراخلاقی» توصیف کرد.

او روز دوشنبه ۱۲ اکتبر (۲۱ مهر) در یک جلسه توجیهی گفت که مقام‌های بهداشتی معمولا سعی می‌کنند که از طریق واکسیناسیون عمومی مانند بیماری سرخک، ایمنی جمعی (گله‌ای) را برای مقابله با یک بیماری به دست آورند.
رئیس سازمان جهانی بهداشت افزود: «ایمنی جمعی با محافظت از مردم در برابر ویروس حاصل می‌شود، نه با قرار گرفتن در معرض آن.»
برخی از مقام‌ها و متخصصان در شماری از کشورهای جهان به طور هدفمند قصد دارند با شیوع ویروس کرونا در بین گروه‌هایی که آسیب‌پذیر نیستند، ایمنی جمعی ایجاد کنند.

رئیس سازمان جهانی بهداشت: آیا مصونیت جمعی امکان‌پذیر است یا نه

تدروس آدانوم با این وجود تاکید کرد که محققان هنوز اطلاعات کافی درباره کووید۱۹ ندارند تا متوجه شوند که آیا مصونیت جمعی امکان‌پذیر است یا نه.

وی تاکید کرد مقام‌های سازمان جهانی بهداشت به این نتیجه رسیده‌اند بیشتر افرادی که به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند دچار «واکنش ایمنی» می‌شوند اما مشخص نیست که این مصونیت چه مدت طول می‌کشد و چه میزان قدرت دارد.

با این حال طبق گفته آقای تدروس آدانوم مقام‌های سازمان جهانی بهداشت معتقدند که کمتر از ۱۰ درصد از جمعیت جهان به شکل‌های مختلف از کووید۱۹ مصون هستند و بیشتر جمعیت جهان همچنان در معرض خطر هستند.

وی همچنین تصریح کرد که سازمان جهانی بهداشت مواردی را که در آن افراد مجددا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، ثبت کرده است که این امر با برخی نظریه‌های مصونیت در تناقض است.

اجازه دادن به شیوع آزاد به یک ویروس خطرناک که هنوز درک جامعی از آن نداریم، کاملا غیراخلاقی است.

رئیس سازمان جهانی بهداشت افزود: «در تاریخ سلامت عمومی، هرگز از ایمنی عمومی به‌عنوان راهبردی برای پاسخ به شیوع بیماری استفاده نشده است.»
وی با اشاره به اینکه هنوز تصویر کاملی درباره ویروس شکل نگرفته است افزود: «اجازه دادن به شیوع آزاد به یک ویروس خطرناک که هنوز درک جامعی از آن نداریم، کاملا غیراخلاقی است.»

طبق داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز، تاکنون در سراسر جهان بیش از ۳۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند و بیش از یک میلیون نفر از این افراد نیز بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا